Rješenja pametne učionice

Projekt Škole 2.0 započeo je s radom 2012. godine, kao nastavak CARNetovog uspješnog projekta e-Otoci. Radi se o edukativnom projektu koji će korištenjem naprednih informacijsko-komunikacijskih tehnologija ponuditi prikladan edukacijsko tehnološki okvir, shodno specifičnim potrebama svake odabrane škole.
Projekt Škole 2.0 predstavlja okosnicu e-obrazovanja u Hrvatskoj, veliki iskorak ka budućnosti obrazovanja. E-obrazovanje omogućuje izvođenje obrazovnog procesa uz korištenje multimedije i interneta u svrhu poboljšanja kvalitete učenja. Cilj projekta je povezati što veći broj škola na brzu internet vezu i uz pomoć novih tehnologija pružiti kvalitetnije obrazovanje te bolju povezanost škola međusobno.
Obrazovni ciljevi definirani su i samom odlukom Vlade RH, tako i u skladu s nacionalnom strategijom za obrazovanje te u skladu s Hrvatskim nacionalnim obrazovnim standardom (HNOS):
- Podizanje kvalitete obrazovanja u školama u ruralnim područjima
- Izoliranim školama s nedostatkom opreme omogućiti da pomoću odgovarajućih informacijsko-komunikacijskih tehnologija i alata pruže djeci obrazovanje u skladu s nacionalnim standardima
- Izobrazba nastavnika za rad u nastavi korištenjem informacijsko-komunikacijske tehnologije i inovativnih alata i metoda
- Uključivanje sudionika obrazovnog procesa u e-zajednicu
Kako bi nastavnici bili spremni za provođenje online nastave bilo je potrebno educirati određeni broj nastavnika putem e-Learning akademije i na taj način im osigurati da budu samostalni kreatori online nastave na školi. Nadalje su osmišljeni edukacijsko tehnološki modeli (ETM) rađeni u suradnji s vanjskim suradnicima - nastavnicima, koji su već implementirali tehnologiju u svojoj nastavi i imaju određeno praktično iskustvo i povratnih informacija od samih škola. Cilj je omogućiti nastavnicima što bolju međusobnu komunikaciju kroz konkretne zadatke na kojima surađuju; kako bi mogli razmjenjivati iskustva, dobivati informacije o tijeku projekta kao i sve potrebne materijale.
Sastavni dijelovi pametne učionice su:
- Softver za upravljanje nastavom i nastavnim sadržajem putem kojeg se omogućuje upravljanje interaktivnom pločom i samim sadržajem te omogućuje profesorima kreiranje nastavnog sadržaja te dijeljenje istoga sa ostalim profesorima. Softversko rješenje osim praćenja aktivnosti učenika na računalu, nastavnicima omogućava uključivanje učenika i praćenje njihovog napretka pomoću pametnih, digitalnih aplikacija za učenje. Nastavnici mogu napraviti interaktivne nastavne planove, pokrenuti kviz znanja i provoditi ispitivanje te ankete pomoću funkcionalnosti auto-ocjenjivanja i praćenja rezultata s ciljem dobivanja izvještaja o radu pojedinog učenika.
- Računalna oprema za izvođenje nastave (tableti, notebook, standardna računala, tanki klijenti)
- Videoprojekcijska oprema (projektori, pametne ploče)
- Videokonferencijska oprema
- Infrastruktura - žičane i bežične mreže
- Softver za upravljanje i nadzor mobilnih uređaja
- Nastavni sadržaj i edukacija
Pametna učionica je rješenje kojim se u nastavni program uvodi novi, inovativni način predavanja i održavanja nastave implementacijom suvremene informacijsko-komunikacijske tehnologije s ciljem povećanja inovativnosti i kolaboracije u nastavi, osiguravanja bolje komunikacije između nastavnika i učenika te podizanja ukupne učinkovitosti učenja.
Sustav omogućava:
1. Nastavnicima:
- Nadzor učeničkih aktivnosti i praćenje napretka
- Stvaranje interaktivnih nastavničkih planova sa zajedničkim sadržajem
- Kreiranje i pokretanje kvizova, testova ili anketa u realnom vremenu te istovremeni uvid u rezultate učenika
- Efikasnije upravljanje
- Stvaranje okoline suradnje
2. Učenicima:
- Kreativnost, suradnju i primjenu vještina kritičkog razmišljanja
- Jednostavan pristup nastavnim materijalima, kvizovima i prezentacijama
- Mogućnost kontakta s nastavnikom bez ometanja ostalih učenika u razredu
3. IT administratorima:
- Udaljen pristup za nadgledanje i pristupanje računalima
- Postavljanje sigurnosne politike i funkcionalnost upravljanja politikom zaštite
- Jednostavnu podršku nastavnicima
STORM Grupa je u sklopu projekta pametnih učionica osigurala uređaje i infrastrukturu u brojnim školama diljem RH. U tim su školama sve učionice i zbornice pokrivene bežičnom mrežom kako bi se omogućilo nesmetano korištenje rješenja. Također, tvrtka sudjeluje u postavljanju i dizajnu samog rješenja kao i implementaciji istoga te edukaciji nastavnika i administratora škole. Time tvrtka potvrđuje svoj cilj podizanja digitalne kompetencije, ulažući u razvoj digitalizacije i povezivanja škola u sveobuhvatnu mrežu stalne suradnje i protoka informacija - stvarajući novu dimenziju obrazovanja za sve.
Demo učionica
U mogućnosti smo pružiti iskustvo pametne učionice kroz simulaciju interaktivnog nastavnog programa. Učionica se nalazi na lokaciji u Zagrebu, no po potrebi moguće je organizirati demonstraciju interaktivne nastave na lokacijama po dogovoru.
Vezani dokumenti
- Rješenja pametne učionice (pdf 731.55 KB)